Zorza polarna Islandia
Jednym z najbardziej malowniczych i zapierających dech w piersiach zjawisk przyrodniczych jest z całą pewnością zorza polarna. Islandia jest jednym z miejsc, w których możemy ją zobaczyć. Z tego właśnie wiele osób decyduje się na urlop na tej wyspie mając nadzieję ujrzenia świetlnego spektaklu. Nie zawsze jednak się to udaje. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o zorzy polarnej na Islandii by zwiększyć swoje szanse na jej ujrzenie i utrwalenie na zdjęciach.
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna od zawsze zachwycała człowieka, który próbował na różne sposoby wytłumaczyć sobie jej istnienie. Dopóki nauka nie rozwiązała tej zagadki zorza polarna była najczęściej odbierana jako sygnał od bogów, uznawana za duchy zmarłych, odbicie światła w zbroi Walkirii oraz jako most łączący świat ziemski z boskim.
Dziś jednak wiemy już, że zorza jest zjawiskiem spowodowanym przez aktywność na Słońcu. Wybuchy, które mają miejsce na powierzchni gwiazdy prowadzą do wysyłania w kierunku ziemi oraz innych planet tak zwanego “wiatru słonecznego”. Są to naładowane magnetycznie cząsteczki, które docierając do atmosfery wchodzą w reakcje z gazami, z których się składa. Zorza może przybierać różne kolory – od zieleni, poprzez kolor niebieski i fioletowy aż do odcieni różu i czerwieni. Ma również różną intensywność oraz kształty. Zdarza się, że choć gołym okiem jest ledwie widoczna na fotografiach możemy zauważyć feerię barw, która robi piorunujące wrażenie.
Kiedy można obserwować zorzę polarną na Islandii?
Warto zdać sobie sprawę z tego, że zorzę polarną na Islandii możemy zaobserwować tylko w określonym czasie. Największe prawdopodobieństwo mamy na to w okresie pomiędzy październikiem a kwietniem. Co ciekawe, zorza pojawia się również czasem w sierpniu, niemniej jednak, przez długi czas jaki operuje słońce jest słabo widoczna.
Poza okresem kiedy zorza jest widoczna spełnione musi zostać również kilka innych warunków. Wśród nich wymienić należy bezchmurne niebo oraz jak najciemniejsza noc. Dlatego też lepiej nie planować nocnych obserwacji jeśli księżyc jest w pełni. Poza tym, konieczne jest również wybranie miejsca z dala od świateł miast. Na szczęście, wycieczki na Islandię na obserwację zorzy polarnej prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, którzy doskonale zdają sobie z tego sprawę i mają sprawdzone, dalekie od osad ludzkich miejsca gdzie zjawisko to możemy obserwować w pełnej krasie.
Wycieczki na Islandię – na co jeszcze zwrócić uwagę planując wypad?
Nawet jeśli udamy się na Islandię w odpowiednim czasie oraz znajdziemy idealne miejsce zorza polarna może się nie ukazać. Z czego to wynika? Mówiąc najprościej – z niedostatecznej aktywności słonecznej oraz zbyt niskiego poziomu aktywności geomagnetycznej.. Określa się go indeksem KP w skali od 0 (brak aktywności) do 9 (burza magnetyczna). Zorza polarna na Islandii pojawia się najczęściej w przypadku wartości wynoszącej 3 lub więcej.
Skąd wiedzieć jaką aktywność geomagnetyczną będziemy mieli najbliższej nocy? To bardzo proste. Informacje te podawane sa w islandzkich prognozach pogody. Najczęściej podaje się przewidywane wartości na najbliższe 3 dni a informacje na ich temat są regularnie aktualizowane. Możemy również skorzystać z jednej z wielu aplikacji internetowych. Pamiętajmy jednak, że wysoki indeks KP nie daje nam stuprocentowej pewności, że uda się zobaczyć zorzę. Jest to jednak pewnego rodzaju wyznacznik, który mówi nam, że szanse w danym okresie są większe niż przy zerowej aktywności geomagnetycznej.
W tym miejscu warto również obalić pewien popularny mit dotyczący zorzy polarnej na Islandii. Wbrew pozorom temperatura powietrza nie ma wpływu na to, czy uda nam się zaobserwować to zjawisko, dlatego też wbrew obiegowej opinii nie musimy czekać na najbardziej mroźne dni.
Podsumowując, zorza polarna na Islandii jest zjawiskiem, które z całą pewnością warto zobaczyć. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy ma to szczęście – nawet jeśli zaplanuje wycieczkę na Islandię w odpowiednim terminie. Niemniej jednak, jeśli weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki prawdopodobieństwo zaobserwowania tej niezwykłej gry świateł jest znacznie większe.